close
تبلیغات در اینترنت
راهنمای خرید کفش اسکیت


  1. خوش اومدید


کفش اسکیت مناسب چه کفشی است؟

با توجه به اینکه خودم چند روزیه قصد دارم یک کفش اسکیت مناسب بخرم پس از کمی تحقیق به مطالب زیر رسیدم که خلاصشون رو در این مطلب میارم تا شما هم استفاده کنید . البته با توجه به مصاحبه ای که با یکی از اسکیت باز های خوب کشورمون داشتم به این نتیجه رسیدم که کفش اسکیت های مارک Bont بهتر هستند .

 

کفش اسکیت خوب چه کفشی است ؟!

 

 

 

* قبل از هر چیز توجه داشته باشید که حتماً اسکیت باید اندازه پایتان باشد و معمولاً سایز آن با سایز کفش ورزشی شما متناسب است. از خرید اسکیت بزرگتر از پایتان جداً خودداری نمایید.

 

* هنگام بعد از ظهر برای خرید اقدام کنید چون پا به اندازه کافی ورم دارد و کفشی که در ساعات انتهایی روز خریداری می‌نمایید با اندازه‌ واقعی پای شما مطابقت بیشتری دارد.

 

* حتماً اسکیت را قبل از خرید به پا کنید؛ شما باید در آن احساس راحتی داشته باشید. اگر اسکیت از پای شما در نمی‌آید دلیل بر این نیست که اندازه است، پا در داخل اسکیت نباید جایی برای عقب و جلو رفتن داشته باشد و باید کاملاً اندازه بوده و تنگ هم نباشد.

 

* اگر قصد دارید ورزش اسکیت را به صورت هوازی و یا تفریحی شروع کنید از خرید اسکیتهای ارزان قیمت چشم پوشی کنید.

 

* اکثر فروشگاه‌ها از اسکیت‌هایی پر شده که تنها از تکنولوژی پوسته سخت استفاده می‌کنند تولیدکنندگان این نوع اسکیت‌ها از پلاستیک ارزان قیمت در چکمه و فریم استفاده می‌کنند، این اسکیت‌ها قادر نیستند از قوزک و مچ پا حمایت کنند همچنین دارای بلبرینگ‌هایی با کیفیت پایین هستند و چرخهایشان فاقد توپی می‌باشند که در نتیجه این اسکیتها خوب چرخش نمی‌کنند. شما با یک جفت اسکیت خوب می‌توانید سال‌ها و در هر مکانی که زمینی هموار داشته باشد اسکیت کنید.

 

* چکمه‌ها عمدتاً شامل دو نوع سخت ونرم می‌باشند. درهنگام خرید اسکیت بهتر است که ابتدا هر دو نوع را امتحان کرده و بعد انتخاب نمایید.

 

* انتخاب این که کدام یک بهتر است به خود شما بستگی دارد؛ چرا که چکمه‌های سخت قابلیت حمایت بهتر پا و مچ پا را داشته، تقریباً چهار سایز پا را پوشش داده و عمر طولانی‌تری دارند. درحالیکه چکمه‌های نرم، سبک بوده و قابلیت مناسبی در تبادل هوا دارند و بخوبی کیپ پا می‌شوند، البته معمولاً پارچه‌ای هستند و زود پاره می‌شوند.

 

* در مورد ارتفاع ساق چکمه‌ها باید توجه داشت که اسکیت‌های ساق بلند بهتر از پاها حمایت می‌کنند ولی انعطاف‌پذیری کمتری نسبت به اسکیت‌های ساق کوتاه دارند. معمولاً ارتفاع در اسکیتهای تفریحی و ماراتون بلند‌تر و در اسکیتهای سرعت کوتاه‌تر است.

 

* درهنگام خرید به بست‌های کفش اسکیت توجه کنید. یک سیستم بست خوب باید درحالی که هیچ فشاری روی پا نمی‌آورد به خوبی از پا حمایت ‌کند. در اسکیت‌های سخت بستها باید قابل تنظیم باشند و در اسکیت‌های نرم بندها ابزار اصلی هستند و باید کاملاً به آنها دقت داشت.

 

* درهنگام خرید اسکیت آستر کفش را بررسی نمایید؛ آستر اسکیت‌های سخت قابلیت جابجایی و شستشو داشته و جنس آنها از نوعی ابر بسیار فشرده است که با یک لایه نایلونی پوشیده شده است.

 

* کفی کفش اسکیت برای راحتی پا طراحی شده است و یک کفی خوب از یک لایه پارچه مخملی به‌عنوان آستر، یک لایه فوم با تراکم مختلف در سطوح مختلف پا، ماده پلاستیکی در اطراف پاشنه و یک لایه پارچه تشکیل شده است.

 

* هنگام خرید اسکیت حتماً کفی آن را بیرون بکشید و آن را با کفی اسکیت‌های دیگر مقایسه نمایید. لازم به ذکر است جنس آستر و کفی در اسکیتهای ساخت شرکت‌های مختلف متفاوت می‌باشد.

 

* در موقع خرید اسکیت به فریم آن بسیار دقت کنید. یک فریم خوب باید چرخ‌هایی با اندازه‌های مختلف را براحتی در خود جا بدهد.

 

* فریم‌ها در زیر چکمه قرار دارند و چرخ‌ها را روی اسکیت نگه می‌دارند. در بیشتر اسکیتها فریم قطعه‌ای مجزا است که با پرچ به چکمه متصل است. یک فریم خوب باید چرخ‌هایی با اندازه‌های مختلف را براحتی در خود جا بدهد. جنس فریم‌های غیرفلزی، فلز و یا ترکیبی از مواد مختلف است. جنس فریم‌های پلاستیک از نایلون و مقداری رشته‌هایی از بافت شیشه است. فریم‌های فلزی انرژی را سریع‌تر منتقل می‌کنند. اسکیت بازهای هاکی و سرعت تمایل بیشتری به استفاده از این نوع فریم دارند. فریم‌های ترکیبی از ترکیب فشرده رزین داخل فایبر گلاس، کربن و پوسته‌های Kevlar ساخته شده‌اند.

 

* در هنگام خرید اسکیت سختی فریم آن را بررسی نمایید. برای بررسی آن چرخ جلوی اسکیت را بیرون بیاورد و سعی کنید دو ریل فریم را به هم نزدیک کنید. فریم‌هایی که سختی بیشتری دارند مشکل‌تر به هم نزدیک می‌شوند.

 

* باید بدانید که چرخ‌ها از جنس اورتان (ترکیبی از پلاستیک سخت و نوعی ماده شیمیایی خاص) است و درجه سختی آن بر اساس دیورومتر با یک عدد دو رقمی مشخص می‌شود.

 

* توپی چرخ، ناحیه‌ی مجزا کننده اورتان از بلبرینگ است. جنس آن از یک ماده سخت و خشک است که هنگام اسکیت کردن هیچ انعطافی از خود نشان نمی‌دهد که معمولی‌ترین آن نایلون ترموپلاستیک است اما در بعضی چرخ‌های مخصوص از جنس آلومینیم و فیبر کربن است.

 

* بلبرینگها درجه بندی و انواع مختلف دارند. به طور کلی اگر شما یک اسکیت با کیفیت خوب بخرید مطمئناً بلبرینگ‌های خوبی در آن کار گذاشته‌اند.

 

* توضیحات بیشترسوال و جوابدرجه‌بندی بلبرینگ‌ها بوسیله انجمن مهندسی بلبرینگ آمریکا بوجود آمده که بر اساس میزان مقاومت لایه‌های داخلی، خارجی، ساچمه‌ها و پارازیت اندازه‌گیری شده است. Precision ,semi precision ,ABEC-1 ,ABEC-3,ABEC-5 ,ABEC-7 Micro ,SKF Micro.

 

* خوب است بدانید که وقتی چرخ‌ها را به سیستم راکر تبدیل می‌کنیم تنها دو چرخ وسط روی زمین قرار می‌گیرد و دو چرخ عقب و جلو به اندازه ۸/۱ اینچ بالاتر از سطح زمین قرار می‌گیرند. این سیستم مخصوص اسکیت بازهای نمایشی و هاکی است که می‌توانند راحت‌تر دور بزنند و سریع تغییر جهت دهند. توجه داشته باشید که فقط اسکیت بازهای حرفه‌ای از این سیستم استفاده کنند چون در ابتدا احساس ناپایداری خواهند داشت اما با کمی تمرین این احساس از بین می‌رود و پی به مزایای آن خواهند برد.

 

* اگر قصد دارید که به‌صورت تفریحی و برای بدنسازی و فیتنس اسکیت بخرید؛ به‌دنبال اسکیت‌های مارک دار معتبر که در ایران نمایندگی دارند بروید و از خرید اسکیت‌های با مارک‌های متفرقه پرهیز کنید.

 

* در هنگام خرید اسکیت مطمئن شوید مارک مورد نظر شما به‌درستی بر روی جنس نوشته شده باشد. به‌عنوان مثال، Rollerblade شکل صحیح این مارک است اما جنس تقلبی آن ممکن است به این شکل نوشته شده باشد: Rolerblade یا Rollerblad.

 

* از خرید اسکیت‌های ارزان قیمت و خیلی گران قیمت خودداری کنید و به راحتی پا و جنس خوب بیشتر از شکل ظاهری آن اهمیت بدهید.

 

* درهنگام خرید اسکیت لوازم ایمنی آن را فراموش نکنید و حتماً آن‌ها را خریداری فرمایید.

 

* بودجه خود را تنظیم کنید چون شما باید برای یادگیری نیز هزینه کنید پس برای چشم و هم چشمی اسکیت‌های خیلی گران نخرید ولی برای یادگیری با مربی خوب از ابتدا بودجه کافی لحاظ کنید.

 

* اگر قصد دارید یک اسکیت تخصصی بخرید و به قهرمانی فکر می‌کنید، باید قبل از خرید رشته خود را انتخاب کرده و با توجه به نوع رشته که یکی از موارد نمایشی(Figure)، سرعت (Speed)، هاکی (Hockey)، فری استایل، اسکیتهای ماراتون و بدن سازی (Fitness)، اگرسیو(Aggressive) است اسکیت تخصصی آن را خریداری کنید. اسکیتی را انتخاب نمایید که در حد سطح کاری شما است.

 

* عده‌ای برای شروع، اول اسکیت تفریحی و فیتنس کار می‌کنند و بعد از گذراندن دوره‌های پایه رشته تخصصی خود را انتخاب می‌کنند این افراد نیز بهتر است از ابتدا تکلیف خود را مشخص کنند چون مثلاً برای رشته نمایشی بهتر است اسکیت تفریحی‌ای خریداری کنند که پوسته نرم داشته باشد و قطر چرخ‌های آن کم باشد و اسکیت قابلیت راکر شدن داشته باشد تا بعد از شروع رشته نمایشی و تعویض اسکیت زیاد با مشکل مواجه نشوند.

 

* حتماً قبل از خرید با مربی خود مشورت کنید و اگر قصد خرید یک اسکیت تخصصی را دارید می‌توانید از تجربیات اسکیت بازان قدیمی‌تر نیز بهره ببرید.

 

* چون در ایران تعرفه ای برای خرید وجود ندارد سعی کنید زیاد پرس و جو کنید تا مناسب‌ترین قیمت را پیدا کنید .

 

کفش اسکیت

 

مشخصات اجزای یک کفش خوب ورزش اسکیت

۱- بدنه اسکیت : که از جنس پلاستیک سخت یا در کفش های حرفه ای از ترکیبات کربن استفاده می شود .اجزایی که روی کفش ورزشی اسکیت می باشد شامل : کلیپس ، چسبک و بندهای محکم کننده

 

۲- ترمز : که در انتهای کفش قرار دارد و معمولاً زیر پای راست قرار گرفته است.

 

3- جوراب : که جوراب کفش بایستی ضخامت کافی را دارا باشد.

 

4- ترک یا تیغه : زیر کفش قرار گرفته که از جنس های پلاستیکی یا تیغه های فلزی می باشد که روی ترک سوراخ هایی جهت قرار گرفتن پیچ ها تعبیه شده است . طول ترک ها در اسکیت های سرعت و استقامت بلندتر و در اسکیت های هاکی ، نمایشی و مبتدی کوتاه می باشد .

 

5- بلبرینگ ها و بوش ها : که هر چرخ شامل دو بلبرینگ و بوش های داخلی و خارجی می باشند . بلبرینگ به نسبت تعداد دور در دقیقه آن و کیفیت به انواع مختلف تقسیم می شوند که علامت مشخصه آن با ABC مشخص می گردد ( در مورد بلبرینگ در دیگر مقالات سایت ایران کالا توضیحات بیشتری داده شده است) که شماره جلوی آن نشان دهنده تعداد دور در دقیقه میباشد مثلا ABC5 5000 دور در دقیقه است تقسیم بندی بلبرینگ ها به ترتیب کیفیت از پایین به بالا ABC7 , ABC5 , ABC3, ABC1 و میکرو (Micro) و SKFMicro و همچنین پیچ و مهره که چرخ را بر روی ترک فیکس و ثابت می کند .

 

6- چرخ ها : چرخ ها یکی از مهمترین اجزای اسکیت می باشد که بایستی نسبت به انتخاب جنس و قطر آن توجه لازم مبذول گردد . ( در مورد چرخ در دیگر مقالات سایت ایران کالا توضیحات بیشتری داده شده است) در لبه خارجی چرخ ها دو مشخصه قطر و جنس آن وجود دارد که با علائم قطر چرخ با حرف MM و جنس آن با حرف A نمایش داده شده است . در اسکیت سرعت از چرخ ها با قطره های بالاتر که حداکثر آن MM110 می باشد و در رشته های دیگر ازچرخ های با قطرهای پایین تر استفاده می گردد. جنس چرخ ها نسبت به زمینی که استفاده می شود و رشته ورزشی مورد استفاده متفاوت است. برای سالن و زمین های صیقلی از چرخ های نرم تر و جهت آسفالت و جاده از چرخ های با A بالاتر استفاده می شود .


بخش نظرات برای پاسخ به سوالات و یا اظهار نظرات و حمایت های شما در مورد مطلب جاری است.
پس به همین دلیل ازتون ممنون میشیم که سوالات غیرمرتبط با این مطلب را در انجمن های سایت مطرح کنید . در بخش نظرات فقط سوالات مرتبط با مطلب پاسخ داده خواهد شد .

شما نیز نظری برای این مطلب ارسال نمایید:


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی